TS Matematika pro prvńáčky 1 - recenze


(Softwarové noviny 5/2004
(swn.softnov.cz), Jana Krčmářová)

Komenský by řekl "BRAVO!"
Vytvořit kvalitní výukový software pro děti není lehká práce. Srozumitelnost obsahu a formy, jednoznačnost, snadné ovládání, zábava v kombinaci s poučením a nepostradatelná dávka fantazie jsou hranicemi vymezujícími prostor, ve kterém se musí tvůrci pohybovat.

Matematika pro prvňáčky je velmi povedeným prvním dílem z nové řady výukových programů. Učební látka, kopírující schválené osnovy, je rozdělena do sedmi hlavních oddílů: Čísla 1-5, Počítáme do 5, Počítáme do 10 a úkoly pro tyto kategorie, a poslední skupinu tvoří úlohy z Geometrie. Jednoduché uspořádání umožňuje intuitivní ovládání. Kliknutím na ikonu příklad spustíte a kdykoliv můžete odejít dvířky v pravém rohu obrazovky.
Výsledky je možné vybírat ze zobrazených číslic myší nebo napsat (některé příklady však použití myši přímo vyžadují).

Žáček v programu potkává zvířátka, své kamarády, kteří prožívají situace vystřižené ze života dětí. Během příběhů, kterými ho zvířátka provádějí, řeší nenásilně zakomponované příklady, a tím svým kamarádům pomáhá. Forma výuky a procvičování probrané látky staví dítě před stále nové typy úkolů. Netušila jsem, že je možné počítat do pěti tolika různými způsoby.

Kromě výuky matematiky program hravou formou rozvíjí přirozenou zvídavost, trénuje postřeh, paměť a zlepšuje orientaci a logické myšlení. Dítě třídí a přemísťuje předměty, staví z kostek, vymalovává, hledá ukrytá čísla. Celou dobu se pohybuje v pohádkových příbězích a učí se zároveň.

Program je plně interaktivní. Za každou reakcí dítěte následuje slovní vyhodnocení. Za správný výsledek je dítě pochváleno, při špatném je upozorněno a je mu nabídnuta rada. Milý hlas patří Na_ě Konvalinkové. Celý titul je nádherně ilustrován. Zvířecí postavičky jsou barevné, veselé a vkusné. Pozadí příkladů tvoří příjemně zelená plocha, která uklidňuje a podporuje koncentraci. Moje nejoblíbenější? Ikonka papouška. Pokud žáček zapomene zadání, papoušek mu ho ochotně papouškuje. Narozdíl od kancelářské sponky tato nápověda čeká na to, až ji k tomu vyzvete. A také Poznej pět rozdílů. Při této hře máte minutu na to, abyste si obrázek zapamatovali. Pak se objeví druhý se změnami. Zvládnout všech pět mi dalo docela zabrat. Můj přítel podroben testování dopadl stejně. Poučení? Inteligence vlastních dětí vás může zaskočit. Nepodceňujte ji.

Matematika učí dítě nejen počítat. Na rozdíl od her má na dítě výrazně pozitivní vliv. Formuje snahu pomáhat kamarádům a rodičům, dítě je postaveno do pozice, kdy samo zjišťuje, že rozbíjet hračky je špatné, nakupováním v obchodě upevňuje samostatnost a mnohé další.

Je to výborné, je to chytré a je to ČESKÉ.
(Jana Krčmářová)

Hodnocení:
Matematika pro prvňáčky. Terasoft 2003, 732,- Kč
minimální požadavky: MS Windows 9x, Me, 2000, XP, Pentium 100, 16 MB RAM, graf. karta podporující 256 barev, myš, zvuková karta, CD-ROM mechanika, www.terasoft.cz

zpět nahoru© Copyright 2002 Terasoft, a.s.
HTML, skripty: Vít Jurásek | Design: Ladislav Cabicar | Kontakt na
webmastera.