TS Dětský koutek 3 - recenze


(PC World 12/2000, Patrik Malina)

S počátkem podzimu představila nové tituly firma Terasoft, jejíž výukové programy patří mezi nejprodávanější u nás. Kromě tradičně "školních" produktů uvedla také pokračování svého úspěšného hravého CD pro nejmenší. Přestože se zdá nelogické uvedení hned třetího dílu po prvním, ujišťuji vás, že existuje i díl druhý, jenž byl uveden současně s konáním veletrhu Invex, a povíme si o něm někdy příště.

Hlavním zaměřením "trojky" jsou tentokrát písmena, jejichž zvládnutí je podřízen celý obsah. Autoři se zaměřili nejen na část "rozpoznávací", jež logicky převládá, ale připravili také tiskové rozraní, ve kterém si můžete vybrat tzv. pracovní listy. S jejich pomocí mohou po vytištění adepti prakticky procvičovat potřebnou motoriku ruky na snadných úvodních příkladech a následně při procvičování vlastních písmen.

Výukovou část prakticky ve všech jejích částech provází pohádkový motiv, jenž děti seznamuje s obsahem a instruuje je při provádění praktických úkolů. Samozřejmou součástí je zvukový doprovod s mluveným výkladem, bez něhož výuka i hry ztrácejí smysl. Proto určitě počítejte s nutností zvukové karty. Pro lepší orientaci je výukový materiál rozdělen dle věku uživatele, takže mezi pojmy předškoláček – prvňáček – druháček se snadno zorientujete. Dále zde najdete slabikář, zpěvník dobře zvladatelných jednodušších písní a kolekci her, samozřejmě s písmenkovými motivy, jako je např. pexeso. Osvědčená metodika "škola hrou" je, konec konců, použita na většině CD i ve výukových lekcích a domnívám se, že to věci prospělo.

Z technického hlediska dochází oproti dříve známým rozhraním titulů od Terasoftu k mírnému vývoji. Vylepšeny jsou dialogy pro nastavení uživatelského prostředí a pěkně je zpracována i nápověda. Za šťastné řešení považuji možnost nastavit si omezení funkcí Windows (klávesové zkratky, zobrazování lišty z programy), čímž dětskému uživateli znemožníte rozptylování a ušetříte případné nesnáze, neboť jeho prostředím bude pouze Dětský koutek. Co mne trochu mrzí je nemožnost instalace na pevný disk (nebo je dobře ukryta), neboť provoz z CD je opravdu pomalý.

Rád bych věnoval poznámku doporučené věkové hranici pro užívání výuky. Přestože autoři uvádějí rozpětí 3 – 8 let, praktický test u naší "recenzentky" (čtyřleté kolegovy dcery) ukázal, že spodní hranice je ve skutečnosti určitě přehnaná. Pomineme-li extrémní případy mimořádně nadaných dětí, považoval bych zpřesnění na cca 5 let za lepší.

TS Dětský koutek III

+ ovládací rozhraní
+ možnosti nastavení
+ koncepce výuky
- nemožnost instalace

Producent: Terasoft
Žánr: výuka čtení a psaní
Jazyk: čeština
OS: Win 9x/NT/2000

Cena: 600 Kč (jednouživatelská verze bez 5 % DPH)

K recenzi poskytla firma:
Terasoft, a.s.
Vísecké nám. 1280
268 01 Hořovice
www.terasoft.cz

zpět nahoru© Copyright 2002 Terasoft, a.s.
HTML, skripty: Vít Jurásek | Design: Ladislav Cabicar | Kontakt na
webmastera.